Terveiset 2040-luvulle

Miksi nostan esille jo tässä vaiheessa 2040-luvun, joka tuntuu olevan kaukana tulevaisuudessa? Kahdestakin syystä.

Lahden kylän jäänteitä kaivettiin esille torilla vuonna 2013.

Ensinnäkin.
Ensimmäinen asiakirjamaininta Lahdesta on vuodelta 1445, jolloin Hollolan käräjille osallistui lautamies Kalkku Lahden kylästä (Kalku Lachtis). Toki on viitteitä siitä, että Lahden kylä on ollut jo pitkään (?) olemassa ennen tuota kirjallista mainintaa.
Asian ydin on kuitenkin se, että tuosta tapahtumasta tulee vuonna 2045 kuluneeksi 600 vuotta. Ehdotankin jo nyt, että tuo vuosi omistetaan Lahdelle teemavuoden ominaisuudessa työnimellä ”Lahti mainittu – torille!”. Nimeä esitän pilke silmäkulmassa, mutta perustellusti. Lahden nykyinen tori ja sen lähiympäristö ovat olleet vuosisatoja Lahden kylän ydinaluetta. Nimeen liittyy humoristinen toteamus ”torille kokoontumiseksi”, jota käytetään aina kun Suomi (tai Lahti) on mainittu ulkolaisissa tiedotusvälineissä.
Juhlavuosi voisi nimenomaan keskittyä käsittelemään Lahden mainetta, miten Lahti on koettu eri aikoina, miten lahtelaiset ovat kokeneet asuinpaikkansa ja miten se on näkynyt ulospäin sekä miten Lahti (kylänä, kauppalana ja kaupunkina) on koettu aikoinaan ulkopuolisten silmin. Miten maine sekä myös identiteetti ovat muotoutuneet nykypäivään asti?

Toinen syy on kotiseutuyhdistys Lahti-Seura. Juuri kun seuran 75-vuotisjuhlista on selvitty, katseet on käännetty jo vuoteen 2046. Tuolloinhan seura täyttää kunnioitettavat sata vuotta.

Eli tässä terveiset 2040-luvulle. Se tulee loppujen lopuksi hyvin nopeasti…

Vastaa