Taide käy – taidelainat sairaalassa

Taide käy – taidelainat sairaalassa on Lahden Taiteilijaseuran taidelainaamon työhyvinvointihanke, joka toteutetaan Lahden kaupunginsairaalassa. Hanke kestää puoli vuotta, tammikuusta heinäkuuhun vuonna 2013. Hankkeen aikana taidelainaamon teoksista kootaan yhteensä kuusi vaihtuvaa näyttelyä sairaalan henkilöstöravintola Kasaretin edustalle. Jokainen näyttely on esillä kuukauden ajan. Merkittävä osa hankkeen rahoituksesta on saatu Opetus- ja kulttuuriministeriöltä.

Taide käy -hankkeen tarkoituksena on edistää sairaalan henkilökunnan työhyvinvointia taiteen kautta. Jokaisella kuukauden mittaisella ripustuksella on oma teemansa. Ensimmäisen näyttelyn teema on ”Unimaisema”, ja se on esillä 11.1. – 11.2.2013. Henkilökunnalle tarjotaan myös ohjattuja keskustelutilaisuuksia näyttelyihin liittyen.

Taide käy –hanke on pilottiprojekti, jonka tavoitteena on luoda hyvinvointihankemalli jota voitaisiin käyttää jatkossa myös muissa Suomen taidelainaamoissa.

Lahden taidelainaamossa on esillä satoja teoksia Lahden Taiteilijaseuran, Lahden Taidegraafikoiden ja Lahden valokuvataide ry:n jäsentaiteilijoilta. Taidelainaamon teokset ovat lainattavissa kuukausimaksua vastaan. Jos teoksen haluaa lunastaa itselleen, toimii kuukausimaksu teoksen korottomana osamaksuna.

Vastaa